EOS-utvalget har sju medlemmer, medregnet leder og nestleder.
Utvalget velges av Stortinget og støttes av et sekretariat.

Det blir ikke oppnevnt varamedlemmer. Stortinget velger medlemmene i plenum etter innstilling fra Stortingets presidentskap.  Funksjonsperioden er normalt fem år, men medlemmene kan gjenoppnevnes. I 2017 vedtok Stortinget at nye medlemmer maksimalt kan ha vervet i ti år.

Utvalget utfører sitt løpende arbeid uavhengig av Stortinget, og stortingsrepresentanter kan ikke samtidig være medlem av utvalget. Personer som tidligere har virket i tjenestene, kan heller ikke velges som utvalgsmedlemmer. 

Stortinget har lagt vekt på at utvalget bør ha en bred sammensetning, hvor både politisk erfaringsbakgrunn og erfaring fra andre samfunnsområder er representert. Alle medlemmer av utvalget er sikkerhetsklarert for høyeste beskyttelsesgrad etter nasjonale regler og NATO-regler. På bakgrunn av at mye av den informasjonen utvalget får i kontrollarbeidet er gradert, det vil si underlagt taushetsplikt begrunnet i nasjonale sikkerhetsinteresser, har utvalgets medlemmer taushetsplikt.

Utvalget er beslutningsdyktig når fem medlemmer er til stede. Utvalget skal som hovedregel opptre samlet, men kan dele seg under inspeksjon av tjenestesteder eller anlegg. Ved særlig omfattende undersøkelser kan innhenting av forklaringer, besiktigelser på stedet med videre overlates til sekretariatet og ett eller flere medlemmer. Dette gjelder også dersom slike undersøkelser vil kreve uforholdsmessig mye arbeid eller store kostnader.

PS! Fire av sju medlemmer i EOS-utvalget blir byttet ut med nye 1. juli. Les mer om det her.

(Denne sida vil bli oppdatert over sommeren.)

 Nedenfor gis en kort presentasjon av utvalgets medlemmer i dag:

Eldbjørg Løwer

Utvalgets leder

Tidligere nestleder i Venstre, arbeids- og administrasjonsminister og forsvarsminister. Leder av utvalget siden 1. juli 2011. Funksjonsperioden løper ut 30. juni 2019.

Svein Grønnern

Utvalgets nestleder

Tidligere generalsekretær for SOS Barnebyer i Norge og generalsekretær i Høyre. Valgt inn i utvalget 6. juni 1996. Funksjonsperioden løper ut 30. juni 2021.

Theo Koritzinsky

 

Tidligere førsteamanuensis i samfunnsfag ved Høgskolen i Oslo, stortingsrepresentant og partileder i SV. Valgt inn i utvalget 1. juli 2007. Funksjonsperioden løper ut 30. juni 2019

Øyvind Vaksdal

 

Tidligere stortingsrepresentant for FrP. Valgt inn i utvalget 1. januar 2014. Funksjonsperioden løper ut 30. juni 2021.

Håkon Haugli

Administrerende direktør i Innovasjon Norge. Jurist og tidligere stortingsrepresentant for AP. Valgt inn i utvalget 1. januar 2014. Funksjons-perioden løper ut 30. juni 2021.

Inger Marie Sunde

Professor i rettsvitenskap ved Politihøgskolen i Oslo og tidligere førsteadvokat i Økokrim. Valgt inn i utvalget 1. juli 2014. Funksjonsperioden løper ut 30. juni 2019.

Eldfrid Øfsti Øvstedal

Tidligere forskningssjef innen IKT Systemutvikling og sikkerhet ved SINTEF. Valgt inn i utvalget 1. juli 2016. Funksjonsperioden løper ut 30. juni 2021.

 

Utvalgets sekretariat

Utvalget har et sekretariat som er blitt vesentlig styrket de siste årene. Dette har i betydelig grad bedret utvalgets muligheter til å føre en effektiv, systematisk og grundig kontroll. Sekretariatet består for tiden av sekretariatsleder (jurist), seks juridiske saksbehandlere, én sikkerhetsleder, en teknologisk enhet med tre ansatte, én informasjonsrådgiver og to administrative saksbehandlere.

Sekretariatets hovedoppgave er å sørge for den daglige driften av utvalgets virksomhet – faglig som administrativt.

Sentralt blant de faglige oppgavene står forberedelse og etterarbeid i forbindelse med utvalgets interne møter og inspeksjoner. Sekretariatet bistår også utvalget ved undersøkelser av klagesaker og saker som utvalget tar opp av eget tiltak. Det er likevel alltid utvalget som fatter beslutninger i saker som er til behandling.

De administrative oppgavene som sekretariatet utfører omfatter særlig kontordrift og tilrettelegging av utvalgets møter og reiser.

Sekretariatet har videre ansvaret for blant annet den løpende kontakten med EOS-tjenestene, internasjonalt samarbeid og utarbeidelsen av utvalgets årsmeldinger til Stortinget.

Her finner du informasjon om hvordan utvalget kan kontaktes.

 

Tidligere utvalgsledere og utvalgsmedlemmer:

Helga Hernes - leder 2006 - 2011 og medlem 1996
Leif Mevik - leder 1999 - 2006
Rikard Olsvik - leder 1997 - 1999 og nestleder 1996 - 1997
Per N. Hagen - leder 1996 - 1997

Trygve Harvold - medlem 2003 - 2016
Wenche Elizabeth Arntzen - medlem 2009 - 2014
Gunhild Øyangen - medlem 2006 - 2013
Hans Johan Røsjorde - medlem 2011 - 2013
Knut Hanselmann - medlem 2006 - 2011
Kjersti Graver - medlem 1998 - 2009
Stein Ørnhøi - medlem 1996 - 2007
Agnes Reiten - medlem 1998 - 2006
Mary Kvidal - medlem 2003 - 2006
Rolf Tamnes - medlem 2001 - 2003
Oddrun Pettersen - medlem 1996 - 2002
Elsa Eriksen - medlem 1996 - 2001
Aud Inger Aure - medlem 1996 - 1997
John G. Bernander - medlem 1996

 

Les mer om EOS-utvalgets funksjon her.